Din 1 martie, de la ANAF s-ar putea să curgă dosare penale, chiar dacă statul este dator firmelor. Ministerul Finanțelor știe, dar situația nu a fost corectată momentan
Ordonanța trenuleț (130/2021) a venit cu o noutate: s-a incriminat fapta constând în reținerea și neplata, respectiv încasarea și neplata în termen de 60 de zile de la data scadentă a impozitelor și/sau a contribuțiilor cu reținere la sursă. Ok, nu e ceva rău, dar ce faci dacă tu trebuie să încasezi bani de la stat, nu ai plătit la timp din cauza asta și ANAF se uită la tine? Simplu, te vei trezi cu dosar penal.
About The Author
(Visited 5 times, 1 visits today)