Care e cota unică în România și confuzia din rândul multor persoane

În afară avem noțiunea de „flat tax”, care înseamnă de fapt un lucru: nu e cotă progresivă. În al doilea rând, se referă la impozitul pe venit. Spunem asta de la început pentru că multă lume, inclusiv din zona politică, face o confuzie privind cota unică, așa cum este denumită în România. Se spune că avem o cotă unică de 16% și că aceasta a rămas la impozitul pe profit. E greșit. În 2004, când au decis acea cotă la profit s-au gândit: hai să facem tot 16% și aici.

About The Author

(Visited 4 times, 1 visits today)